XXVII Niedziela Zwykła 07.10.2018.

XXVII Niedziela Zwykła 07.10.2018.

 

WPROWADZENIE :  Dzisiaj w I niedzielę miesiąca października w Słowie Bożym Bóg nas poucza przez biblijny opis stworzenia Ewy, że powołuje człowieka z miłości  i do miłości, a Chrystus w ewangelii potwierdza nierozerwalność małżeństwa, a przez to wartość rodziny. Polecajmy Panu Bogu wszystkie małżeństwa i rodziny za pośrednictwem Matki Bożej Różańcowej, której wspomnienie dzisiaj przypada. Módlmy się również za wszystkie Róże Różańcowe matek i ojców w naszej parafii oraz młodzieży i dzieci. Zmiana tajemnic dzisiaj po mszy św. o g. 9.30. Ofiary na tacę na remont organów w naszym kościele.

 1. Dzisiejsze wspomnienie Matki Bożej Różańcowej zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 r. Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską. Ówczesny papież – św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej – usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając Jej swą troskę podczas odmawiania różańca. Udało się powstrzymać inwazję Turków na Europę.
  Zwycięstwo było ogromne. Papież Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r., rozszerzył to święto na cały Kościół. W roku 1883 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego – módl się za nami”, a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.
 2. Dziś (Niedziela) o godz. 12.30 Dzień Skupienia dla Narzeczonych
 3. Komunikat Biskupa Tarnowskiego – /czyt/
 4. W najbliższą niedzielę 14 października Dzień Papieski w całej Polsce. Zbiórka do puszek na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. W tym dniu przypada również Dzień Nauczyciela – Święto Edukacji – zapraszamy do modlitwy różańcowej za nauczycieli żyjących i zmarłych .
 5. We wtorek 16 października w naszym kościele będzie celebrowana specjalna Msza św. o g. 11.00 w ramach obchodów Święta Edukacji Narodowej i Święta Patrona Szkoły Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J.P.II
 6. Zachęcamy do udziału w nabożeństwie różańcowym o g. 17.00 w dni powszednie. W soboty o g. 9.00.
 7. Przypominamy, że dzisiaj msza św. wieczorna będzie o g. 17.00, a nie o g. 19.00 i po niej różaniec ze względu na  Koncert z okazji 40 lecia wyboru Karola Wojtyły na Papieża i 100 rocznicy Niepodległości Polski o g. 18.00.  Jest przygotowana scena , ale gdyby był deszcz koncert odbędzie się w kościele. Zapraszamy.
 8. Spotkanie grupy św. Ojca Pio w sobote o godz. 18.00
 9. W Środę o 17.00 Spotkanie dzieci I Komunijnych i ich rodziców
 10. W Piątek o 18.00 Grupa Młodzieżowa
 11. W Sobotę od 9.00 w naszej parafii odbędzie się spotkanie wspólnot Dziewczęcej Służby Maryjnej z naszego Dekanatu. Zapraszamy też wszystkie dziewczynki tworzące w naszej parafii DSM
 12. W Sobotę o godz. 16.00 odbędzie się Msza święta dla Koła Łowieckiego „LEŚNIK”
 13. W Niedzielę o godz. 16.30 Spotkanie Parafialnego Zespołu Synodalnego
 14. Bóg zapłać Stowarzyszeniu Rodzin za realizacje projektu „ Małopolska-Moja Wolność. Laureatom gratulujemy. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i ofiary na kwiaty rodzinom państwa: Chrzanowskich, Czarneckich, Doroty i Marka Motyków, Jaszczowskich, Olechów i Motyków, Darów, Grońskich i Kochanów, za ofiary na kwiaty paniom Anieli Nowak i Franciszce Królikowskiej oraz rodzinom państwa Gawlików, Szurlejów, Majerskich. Następnie prosimy cd. ul Kraszewskiego.
 15. Pożegnaliśmy ze wspólnoty parafialnej śp. Piotra Tomasiaka /62 lata/ Dobry Jezu…..
Comments are closed.